حسین جان ایول گل کاشتی  با تمام وجود بهت افتخار می کنیم
یورلما دیرم بلن

 

به گزارش پایگاه خبری فدراسیون کوهنوردی : کوه‌نوردان ایرانی در تلاشی ارزنده و در شرایطی دشوار همراه با وضعیت نامساعد جوی موفق به صعود پنجمین قله‌ی مرتفع دنیا ”ماکالو” به ارتفاع ۸۴۶۳ متر و مشهور به ”هیولای سیاه” شدند.

به گزارش رسیده: وضعیت کوه‌نوردان کشورمان در تلاش برای صعود به این قله ‌این‌گونه مخابره شد:

-”ایرج معانی” به جهت مشکل ریوی ( که عارضه‌ی ارتفاع تشخیص داده نشده!) تا کمپ ۲ در ارتفاع ۶۷۰۰ متری این قله صعود کرده و از ادامه‌ی صعود خودداری می‌کند.

- سایر نفرات ایرانی (دکتر علی‌رضا بهپور، محمود شعاعی، حسین مقدم و محمود هاشمی) که تا کمپ ۴ پیش‌روی کرده و مترصد شرایط مساعد بودند، ساعت ۲:۳۰ بامداد به وقت محلی روز پنج‌شنبه ۲۱ اردیبهشت ماه عزیمت خود را از کمپ ۴ به سمت قله آغاز می‌کنند.

- دو کوه‌نورد چینی نیز همزمان با کوه‌نوردان کشورمان راهی قله می‌شوند.

- به رغم پیش‌بینی هوای مساعد و پس از حدود ۲ ساعت، طی مسیر با بارش متناوب برف همراه می‌شود.

- به جهت پیش‌رو بودن این نفرات در فصل صعود امسال به ”ماکالو” خاصه در مسیر کمپ ۴ تا قله؛ حرکت با کندی صورت می‌گیرد و حتی در برخی نقاط ثابت گذاری انجام نمی‌شود.

- ”دکتر علی‌رضا بهپور” تا مرز ارتفاع ۸۰۰۰ متری این قله موفق به صعود شده و باز می‌گردد.

- ”محمود شعاعی” ساعت ۱۶:۳۰ به وقت محلی تا مرز ارتفاع ۸۴۰۰ متری (قبل از آغاز شانه‌ی غربی ماکالو) موفق به صعود می‌شود و به دلیل پیش‌بینی نسبت به زمان بازگشت و شرایط نامساعد جوی، از پیش‌روی صرفنظر می‌کند.

- ”حسین مقدم” (بدون استفاده از کپسول اکسیژن!) و ”محمود هاشمی”، ساعت ۱۷:۱۰ به وقت محلی موفق به صعود قله‌ی ۸۴۶۳ متری ”ماکالو” می‌شوند.

- نفرات ساعت ۲۳:۳۰ دیشب به وقت محلی و پس از انجام صعودی دشوار در شرایط نا مساعد‌جوی، به کمپ ۴ باز‌می‌گردند. ( گفتنی‌ست: ۲ کوه‌نورد چینی نیز که موفق به صعود قله شده بودند ساعت ۱:۳۰ بامداد امروز به کمپ ۴ بازمی‌گردند.)

- کوه‌نوردان کشورمان هم‌اینک در صحت و سلامت در حال بازگشت به کمپ‌های پائین‌تر هستند و در صورت شرایط مساعد بنا دارند همین امروز به کمپ اصلی در ارتفاع ۵۷۰۰ متری بازگردند.

ضمن ارج نهادن به تلاش ارزنده‌ی یکایک کوه‌نوردان کشورمان در این صعود؛ موفقیت ”حسین مقدم” و ”محمود هاشمی” را در ایستادن بر فراز پنجمین قله‌ی مرتفع دنیا؛ به ایشان، خانواده‌ها و جامعه‌ی کوه‌نوردی، صمیمانه تبریک عرض می‌نمائیم.

---------------------
پی‌نوشت:

- شایان ذکر است: این ششمین صعود ”محمود هاشمی” و چهارمین صعود ”حسین مقدم” به قلل بالای هشت هزار متر دنیا محسوب می‌شود.

- یادآور می‌شود: پیش از این نیز تیم ملی کشورمان در بهار سال ۱۳۸۰ پرچم کشورمان را بر فراز این قله به اهتزاز در آورده بود.

نوشته شده در تاریخ جمعه 22 اردیبهشت 1391    | توسط: حسن باقری    | طبقه بندی موضوعات: هیمالیانوردی،     | نظرات()