مشلات مالی حسین مقدم در صعود به قله ماکالو    
چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت ۱۳۹۱ ساعت ۲۳:۲۹

علی‌رغم افتخارآفرینی‌های مکرر حسین مقدم، ملی پوش کوهنورد زنجانی برای کشور و استان عدم حمایت مسئولان از وی جهت صعود به قله ماکالو او را مجبور به امانت گذاشتن جواهرات مادرش کرد تا بتواند ارز موردنیاز این سفر را تهیه نماید.

مطلب فوق، بخشی از اظهارات مهرداد سلطانی یکی از کوهنوردان موفق زنجانی می‌باشد که در گفت‌وگو با مردم‌نو عنوان کرد. سلطانی که چهار سال است به صورت حرفه‌ای کوهنوردی نموده و موفق به صعود قلل مرتفع شده موانع این رشته ورزشی را مشکلات مالی عنوان کرد و اظهار داشت: متاسفانه نبود تبلیغات در این رشته منجر به عدم حمایت و سرمایه‌گذاری شرکت ها و مؤسسات و سازمان‌های دولتی و خصوصی از کوهنوردان شده است. کوهنوردانی که برای کسب افتخار به کشورشان علاوه بر گذشتن از مال خود بعضا جان خود را نیز فدا می‌کنند.

وی، با بیان اینکه وضعیت کوهنوردان زنجانی نسبت به سایر استان‌ها وخیم‌تر است، به عدم حمایت مسئولان از حسین مقدم کوهنورد ملی پوش زنجانی پرداخت و گفت: این ورزشکار زنجانی بیش از هشت سال است که به صورت حرفه‌ای در این رشته ورزشی فعالیت کرده و افتخارات بزرگی را برای کشور کسب کرده است، به گونه‌ای که وی موفق به صعود قله‌های مرتفعی چون تیلوپیک (7134 متر) موستاق آتا (7546 متر) ماناسلو (8163) گاشربروم1 (8068) و گاشربروم2 به ارتفاع 8035 متر شده، اما در این مدت حمایت خاصی از وی صورت نگرفته است. چنان که هزینه صعود مستقل به گاشربروم2 را از طریق فروش وسیله نقلیه خود در سال گذشته تامین کرد. 
وی، با اشاره به لزوم حمایت از کوهنوردان افتخارآفرینی همچون حسین مقدم گفت: متاسفانه علی‌رغم کسب موفقیت‌های متعدد، این کوهنورد زنجانی به مردم استان معرفی نشده است. این در شرایطی می‌باشد که یکی از همنوردهای وی به نام عظیم قیچی‌ساز پس از صعود به قله‌های گاشربروم به صورت قابل توجهی مورد استقبال مسئولان استان آذربایجان‌شرقی قرار گرفت و شبکه استانی سهند تبریز، دو مصاحبه از وی نمایش داد، اما در زنجان علی‌رغم تلاش هیئت کوهنوردی حتی یک برنامه نیز برای معرفی این کوهنورد و مشکلات پیش روی وی اختصاص نیافت، ضمن اینکه استقبال قابل توجهی نیز از مقدم نشد. 
سلطانی، با بیان اینکه کوهنوردان به خاطر عشق به صعود و اهتزاز پرچم کشورمان علی‌رغم همه این مشکلات دست از صعود برنمی‌دارند، گفت: برای نمونه حسین مقدم با همه این موانع و ناملایمتی‌ها برنامه صعود به قلل چهارده‌گانه هیمالیا را تا پایان 27 سالگی در دستور کار دارد. 
این کوهنورد زنجانی، درخصوص مشکلات حسین مقدم برای تامین هزینه‌های صعود به قله ماکالو نیز اظهار داشت: مقدم پیش از عزیمت به کاتماندو برای تامین هزینه دو میلیون تومانی ارز بانکی به هر اداره و شرکتی که می‌توانست وی را یاری نمایند مراجعه کرد، اما نتیجه نگرفت چنان که در آخرین ساعات عزیمت دوستان و همنوردان این کوهنورد مبلغ دو میلیون تومان را به صورت وجه دستی در اختیارش قرار دادند و مقدم نیز مجبور به امانت گذاشتن طلاهای مادرش پیش آن‌ها شد. 
سلطانی در پایان ضمن تاکید دوباره بر لزوم حمایت از کوهنوردان افتخارآفرین گفت: عدم حمایت از این نخبگان ورزشی علاوه بر دلسرد نمودن آنان برای ادامه افتخارآفرینی، سایر ورزشکاران را نیز از مبادرت به فعالیت‌های ورزشی علی‌الخصوص رشته کوهنوردی باز خواهد داشت. چنان که مقدم در آخرین دیدار خود با من پس از اینکه در تامین هزینه‌ها ناتوان ماند، گفت شاید پس از این صعود و بازگشت از ماکالو برای همیشه از کوهنوردی خداحافظی نمایم.

روزنامه مردم نو زنجان --- محمدعلی حیدری

نوشته شده در تاریخ جمعه 22 اردیبهشت 1391    | توسط: حسن باقری    | طبقه بندی موضوعات: آخرین اخبار كوهنوردی،     | نظرات()